رد کردن پیوندها
انواع مدرک غواصی

معرفی انواع مدارک غواصی: از مبتدی تا پیشرفته

مقدمه:

 

هنگامی که تجهیزات غواصی خود را بر تن می‌کنید و پا به دنیای زیر آب می‌گذارید، آنجا که می‌فهمید زیر آب هم میتوان نفس کشید، آن لحظه آرامشی سراسر وجود شما را احاطه میکند که هیچ کجا مانند آن را تجربه نکرده‌اید.
معنی حقیقی زندگی را زمانی میتوان دریافت که به آغوش تاریکی اقیانوس پناه می‌برید. غواصی تجربه‌ایست که هیچگاه شما را خسته نمیکند. چرا که سرتاسر جهان را آب فراگرفته است و هر کجای آن طبیعت منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه به انواع گواهینامه و مدارک بین المللی آموزش غواصی می‌پردازیم. نقطه عطفی که هر غواص در انتهای مسیر پر پیچ و خم آموزش اش به آن می‌رسد. مدرکی که مانند یک گواهینامه رانندگی، بعد از گذراندن دوره آموزش غواصی خیال شما را بابت کاری که می‌کنید راحت میکند.دیگر می‌توانید در هر اقیانوس و دریایی که اراده می‌کنید غواصی کنید.

انواع مدرک غواصی بین المللی

 

انواع مدرک غواصی بین المللی و گواهینامه ها:

انواع مدرک غواصی بین المللی متفاوتی وجود دارد که هرکدام کارایی خاص خود را دارند و هر شخص بسته به نیاز یا علاقه‌اش به سمت آن می‌رود، که در ادامه میخواهیم آن هارا به شما معرفی کنیم. اول از همه باید بگوییم که در ابتدا هر شخص باید یک سیستم آموزشی را برای غواصی انتخاب کند. چرا که برای هر کار هدفمندی، مدرک غواصی بین المللی جداگانه‌ای وجود دارد. به عنوان مثال، یکی برای تفریح به سمت غواصی می‌آید و دلش می‌خواهد در اعماق آب به ماجراجویی بپردازد، شخص دیگری برای اینکه بتواند در زیر آب جوشکاری کند و به استخدام یک شرکت در بیاید، ناچار است مدرک صنعتی غواصی بگیرد. یا یکی دیگر برای تهیه مستند و عکس برداری از دنیای زیر آب، مدرکی را کسب می‌کند که علاوه بر افزایش توانایی های غواصی خودش، محدودیت عمقی که می‌تواند در زیر آب نفوذ کند هم کمتر شود. و در آخر کسانی که می‌خواهند یک غواص حرفه‌ای شوند و مدرک مربیگری خود را کسب کنند تا در آینده بتوانند به عنوان یک مربی غواصی، حرفه خود را ادامه دهند.

برای همین در اینجا می‌خواهیم به انواع مدارک و گواهینامه های غواصی بپردازیم تا شما عزیزان با انتخابی هوشمند و آگانه، پا به دنیای ماجراجویانه زیر آب بگذارید.

معرفی سیستم های معتبر آموزش غواصی:

 • مدرک غواصی ssi
 • مدرک غواصی cmas
 • مدرک غواصی padi
 • مدرک غواصی naui
 • مدرک غواصی sdi

 آشنایی با دوره ها و انواع مدرک غواصی ssi

 

سیستم غواصی SSI  Scuba Schools International یکی از بزرگترین سازمان های غواصی در جهان است.  SSI  که در سال 1970 تأسیس شد، میلیون ها غواص را تحت آموزش خود قرار داده است و در بیش از ۱۱۰ کشور در سرتاسر جهان نمایندگی دارد. SSI ، بسته به مهارت شما در غواصی (مبتدی تا پیشرفته) انواع دوره ها را در نظر گرفته است. مدرک غواصی SSI یکی از انواع مدرک غواصی بین المللی معتبر است که در سراسر جهان شناخته می شود. این مدرک یک نقطه شروع عالی برای کسانی‌ست که می‌خواهند به غواصی تفریحی بپردازند. در ادامه تمامی دوره های SSI را برایتان نام برده و توضیح می‌دهیم؛

دوره open water: آموزش غواصی آب‌های آزاد به غواصان اجازه می‌دهد که در آب‌های آزاد تا عمق ۱۸ متری غواصی کنند. این دوره شامل آموزش‌هایی در مورد اصول غواصی، تجهیزات غواصی، تکنیک‌های غواصی و ایمنی غواصی است.

دوره Advanced Open Water: دوره Advanced Open Water یک سطح غواصی است که توسط سازمان های مختلف غواصی ارائه می شود. این سطح بالاتر از Open Water Diver است و به غواصان اجازه می دهد تا در آب های آزاد تا عمق 30 متری غواصی کنند و مهارت های پیشرفته غواصی را بیاموزند. این دوره شما را به یک غواص بهتر تبدیل می کند و توانایی ها و تجربه غواصی شما را افزایش میدهد.

دوره Master Diver: دوره Master Diver یک سطح غواصی است که توسط سازمان های مختلف غواصی ارائه می شود. این سطح بالاتر از Open Water Diver است و به غواصان اجازه می دهد تا در آب های آزاد تا عمق 30 متری غواصی کنند.

دوره Dive Master: دوره آموزش Dive Master یک سطح غواصی است که توسط سازمان های مختلف غواصی ارائه می شود. این سطح بالاتر از Master Diver است و به غواصان اجازه می دهد تا به عنوان راهنمای غواصی فعالیت کنند.

دوره Dive Guide: راهنمای غواصی دوره ای است که در آن یاد میگیرید چگونه دیگر غواصان را در طول مسیر خود هدایت کنید. همچنین شما را با نکات ایمنی آشنا میکند که بتوانید در صورت بروز مشکل، به خود و دیگران کمک کنید.

دوره Advanced Adventurer: این دوره به این دلیل در SSI ایجاد شده است تا بتوانید قبل از اینکه تصمیم به گذراندن یک یا چند دوره کامل بگیرید، 5 دوره تخصصی مانند غواصی در شب، غواصی در عمق و… را امتحان کنید.

دوره Perfect Buoyancy: کنترل شناوری یک مهارت ضروری در غواصی است. در دوره شناوری، به شما مهارت ها و تکنیک های پیشرفته شناوری را آموزش می دهند تا بتوانید بر شناوری خود مسلط شوید تا در هنگام غواصی از آرامش بیشتری بهره ببرید. گذراندن این دوره به شما کمک میکند تا در یک موقعیت جدید خود را کنترل کنید، انرژی بدن خود را هدر ندهید و بتوانید به راحتی در آب حرکت کنید.

دوره Snorkel Diver: برای گذراندن این دوره نیازی نیست که شناگر ماهری باشید. همچنین حداقل سنی برای شرکت در آن وجود ندارد. شما فقط باید بتوانید شناوری خود را به خوبی حفظ کنید تا آرامش شما از بین نرود و آماده شروع سفر در دنیای زیر آب شوید.

دوره Wreck Diving: این دوره به شما فرصت این را می‌دهد که در حین غواصی، به کشف و ماجراجویی درون لاشه های غرق شده بپردازید. چرا که محیط زیر آب، مملو از کشتی هایی است که سالهاست غرق شده‌اند و هرکدام داستان خود را دارند. در این دوره به شما آموزش داده می شود که چگونه به طور ایمن غواصی های غیرقابل نفوذ را در اطراف کشتی ها و صخره های مصنوعی تا عمق 30 متر انجام دهید

 دوره Navigation: این دوره تخصصی، به شما دانش و مهارت های پیشرفته‌ای را یاد می‌دهد که برای پیمایش امن و مطمئن در زیر آب به کارتان می‌آید. در این دوره نحوه استفاده صحیح از قطب نما، تکنیک های ناوبری ، تخمین فاصله، خروج و بازگشت به یک نقطه خاص و الگوهای ناوبری ساده را خواهید آموخت. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه تکنیک های ناوبری را برای بهینه سازی تجربه غواصی خود، ترکیب کنید.

 دوره Night Diving And Limited Visibility: غواصی در شب نیاز به مهارت های گوناگونی نسبت به غواصی در روز دارد. تخصص غواصی شبانه SSI و دید محدود، بهترین راه برای یادگیری غواصی در شب و تمرین تکنیک هایی است که برای تبدیل شدن به یک غواص ماهر به آن نیاز دارید.

دوره Deep Diving: دوره آموزش غواصی Deep Diving  تمام آنچه را که برای غواصی در اعماق 18 تا 40 متری نیاز دارید، از طریق ترکیبی از جلسات آکادمیک و غواصی در آب های آزاد، به شما آموزش می‌دهد. در این دوره شما یاد خواهید گرفت که ماجراجویی های غواصی عمیق خود را با خیالی آسوده برنامه ریزی کنید و از کامپیوتر غواصی و دیگر تجهیزات به نحوه‌ای استفاده  کنید تا بیشترین بهره را از غواصی عمیق خود ببرید. پس از اتمام دوره، شما می‌توانید در هر جا که اراده می‎کنید، غواصی کنید یک سفر هیجان انگیز درون اعماق آب ها را تجربه کنید.

دوره React Right: آموزش React Right یک دوره واکنش اضطراری اولیه SSI است که به شما آموزش و دانش لازم را در مواجهه با یک شرایط اضطراری می‌دهد. در این دوره مهارت هایی مانند ارزیابی اولیه، کمک های اولیه، احیای قلبی ریوی (CPR) و تکنیک های تثبیت اولیه را یاد خواهید گرفت.

دوره Diver Stress And Rescue: دوره غواصی استرس و نجات SSI یکی از بهترین دوره ها برای یادگیری نحوه محافظت از خود و سایرین در برابر مخاطرات است. در این دوره شما یاد می‌گیرید که چگونه استرس را تشخیص دهید، چگونه از حوادث جلوگیری کنید و چگونه تکنیک های عملی برای امداد و نجات اعمال کنید.

دوره Search And Recovery: در این دوره به شما آموزش داده می‌شود که چگونه از الگوهای جستجو، تکنیک های غواصی تخصصی و تجهیزاتی مانند کیسه های بالابر هوایی، بادی لاین و قرقره غواصی استفاده کنید. در این دوره، شما با تمام مهارت ها و تکنیک هایی که در یک عملیات جستجو و نجات ایمن به کارتان می‌آید، آشنا می‌شوید. با توسعه مهارت های جستجو و ارتباطات خود و تمرین آنها در یک تیم غواصی، پس از گذشت مدتی به یک غواص جستجوگر و یک ناجی مهار تبدیل خواهید شد.

دوره Dry Suit Diving: غواصی درای سوت فرصت های جذابی  را پیش پای شما می‌گذارد. از جمله غواصی در نقاط دوردست قطب شمال و کاوش با خیالی آسوده در نقاطی که آب های آنها بسیار سرد است.

 دوره Science Of Diving: با پیوستن به دوره علوم غواصی SSI، شما به درک کاملی از دنیای زیر آب و تأثیرات آن بر بدن انسان خواهید رسید. این دوره برای اکثر برنامه های حرفه‌ای SSI و همچنین برخی برنامه های Extended Range مورد نیاز است و یک مسیر شگفت انگیز برای گسترش دانش غواصی شما است.

دوره Extended Range Foundations: دوره Extended Range Foundations در غواصی SSI به شما فرصت این را می‌دهد تا مهارت های غواصی پیشرفته خود را در یک محیط کارگاهی بهبود ببخشید. محیط کارگاهی این دوره در محیط استخر می‌باشد و عمق آن کمتر از 12 متر است. در این دوره با استفاده از تجهیزات غواصی سیستمی که مدرک آن را دارید بیشتر آشنا می‌شوید. در ادامه بر افزایش مهارت های پایه خود مانند تسلط بر تعادل و شناوری، چیدمان، تکنیک های شنا، موقعیت یابی و ارتباطات زیر آب تلاش می‌کنید. دوره Extended Range Foundations آموزش تکمیلی‌ را برای دریافت گواهینامه های موجود ارائه می‌دهد تا اعتماد به نفس شما افزایش یابد و بتوانید کنترل خود را در اعماق آب بدست بیاورید.

دوره Extended Range Nitrox Diving: دوره Extended Range Nitrox در غواصی SSI، یک معرفی کامل به مفاهیم، تکنیک ها و روش های مورد نیاز برای غواصی decompression با nitrox  را فراهم می کند. در این دوره غواصی از نیتروژن غنی شده به عنوان یک سنگ بنا برای تبدیل شدن به یک غواص Extended Range طراحی شده است و مهارت های بنیادی را برای شما فراهم می‌کند که پایه همه برنامه های فنی آینده‌ شما است.

دوره Recreational Side mount Diving: در این دوره غواصی جانبی تفریحی، شما همه چیزهایی را که برای یک غواصی جانبی تفریحی تک یا دو سیلندر، تا عمق حداکثر 30 متر (یا تا عمق مجاز گواهینامه خود، بسته به اینکه کدام بیشتر است) نیاز دارید را، یاد خواهید گرفت. با کنترل تعادل بهتر، دسترسی آسان تر به دریچه ها غواصی جانبی ایمن میشود و آرامش خاطر بیشتری را به همراه دارد. در آخر، شما تمام مهارت ها و دانش لازم را برای یک غواصی ایمن و راحت با پیکربندی تجهیزات جانبی تک یا دو سیلندر یاد خواهید گرفت.

 دوره Scuba Skills Update: این دوره یک باز آموزی محسوب می‌شود و در غواصی به شما این امکان را  می‌دهد تا مهارت های غواصی خود را که در دوره های قبل مانند Open Water Diver آموخته اید، تحت نظارت یک متخصص SSI، مرور و تمرین کنید.

اولین دوره ای که با آن پا به SSI میگذارید  Open Water Diver است این دوره مقدمه‌ای است برای شروع غواصی. شما در این دوره با تجهیزات غواصی آشنا می‌شوید. همچنین برقراری ارتباط زیر آب را یاد می‌گیرید. بعد از گذراندن دوره های مقدماتی، زمان آن فرا رسیده است تا وارد دوره های پیشرفته تری بشوید.

در اینجا SSI  مجموعه‌ای از دوره های پیشرفته مانند Advanced Adventurer  و Master Diver را نیز ارائه می‌دهد. این دوره ها به شما این امکان را می‌دهند که مهارت ها و توانایی های خود را در غواصی عمیق و غواصی در شب افزایش دهید. همیشه و هر کجا می‌توانید با برنامه منحصر به فرد SSI،  محتوای دوره خود را کنترل کنید و با مربی خود تعامل داشته باشید. در SSI شما تمام تجهیزات اولیه غواصی را نیاز دارید و ممکن است در دوره های پیشرفته خود سمت تجهیزات دیگر نیز بروید. طبیعی است که با افزودن به مهارت های خود و گذراندن دوره های بیشتر می‌توانید مدارک و گواهینامه های پیشرفته تری را در سیستم غواصی SSI کسب کنید.

در ادامه می‌خواهیم انواع مدرک غواصی بین المللی ssi و دوره های آن را نام ببریم؛

 • مدرک غواصی بین المللی Scuba Diver
 • مدرک غواصی بین المللی Open Water Diver
 • مدرک غواصی بین المللی Enriched Air Nitrox
 • مدرک غواصی بین المللی Deep Diving
 • مدرک غواصی بین المللی Master Diver
 • مدرک غواصی بین المللی Night Diving
 • مدرک غواصی بین المللی  Wreck Diving

برگرفته از: www.divessi.com

 

 مدرک غواصی cmas و معرفی دوره های آن

مدرک غواصی cmas

  CMAS سازمان بین المللی آموزش غواصی است که در سال 1985 تاسیس شده است. مقر این سازمان در فرانسه است. CMAS یک محوریت بین المللی برای انواع مدرک غواصی و مربیگری ارائه می‌دهد. هدف این سیستم، توسعه مهارت‌ها و دانش غواصی است که در ادامه می‌خواهیم انواع دوره ها، مدارک و گواهینامه های غواصی  CMAS  را نام ببریم؛

 انواع مدرک غواصی CMAS:

 • مدرک غواصی Introductory SCUBA
 • مدرک غواصی Advanced Skills Diver
 • مدرک غواصی  Apnoea Diver
 • مدرک غواصی  Enriched Air Nitrox Diver
 • مدرک غواصی Underwater Navigation
 • مدرک غواصی Night Diver
 • مدرک غواصی Rescue Diver
 • مدرک غواصی Wreck Diver
 • مدرک غواصی Cave Diver

دوره های آموزش غواصی CMAS:

 • دوره غواص یک ستاره
 • دوره غواص دو ستاره
 • دوره غواص سه ستاره
 • دوره غواص چهار ستاره
 • دوره اسنورکلر یک ستاره
 • دوره اسنورکلر دو ستاره
 • دوره اسنورکلر سه ستاره
 • دوره غواص مبتدی نایتروکس
 • دوره غواص پیشرفته نایتروکس
 • دوره غواصی در شب
 • دوره جستجو و ریکاوری
 • دوره عکاسی سطح سه
 • دوره غواصی در غار سطح دو
 • دوره علوم دریایی سطح یک
 • دوره غواص ری بریزر

مقایسه مدرک غواصی SSI با مدرک غواصی CMAS: بالاخره کدام بهتر است؟

اکنون که هم با سیستم آموزشی غواصی SSI و هم با CMAS آشنا شدیم، باید تصمیم خود را بگیریم که کدام سیستم آموزشی را انتخاب کنیم. برخی از غواصان معمولا تفاوت بین این دو سیستم آموزشی را نمی‌دانند که این می‌تواند گاهی اوقات باعث سردرگمی شود. در ادامه می‌خواهیم به تفاوت میان این دو سیستم آموزشی بپردازیم. SSI  یک سازمان تجاری است، در حالی که CMAS یک سازمان غیرانتفاعی است. SSI یک سیستم آموزشی مبتنی بر مشتری است که دقت خود را بر آموزش آنلاین و آموزش در آب قرار داده است. این در حالی است که CMAS یک سیستم آموزشی مبتنی بر کلاس است که بر آموزش در کلاس و آموزش در آب تمرکز دارد. SSI گواهینامه ها و انواع مدرک غواصی  را برای سطوح مختلف ارائه می دهد. در حالی که CMAS فقط سه سطح گواهینامه دارد. همچنین SSI در سراسر جهان پذیرفته شده است، در حالی که CMAS بیشتر در اروپا و آسیا پذیرفته شده است. در نهایت، انتخاب اینکه کدام سیستم آموزشی غواصی برای شما مناسب است، به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک سیستم آموزشی انعطاف پذیر و مدرن تر هستید، گرفتن مدرک غواصی SSI ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد. اگر به دنبال یک سیستم آموزشی سنتی تر و مبتنی بر کلاس هستید، گرفتن مدرک غواصی CMAS ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد که ما در آپام به طور تخصصی به سیستم آموزشی و ارائه انواع مدرک غواصی SSI  می‌پردازیم.

معرفی آموزش و مدرک غواصی پدی padi

مدرک غواصی پدی

سیستم آموزشی غواصی Professional Association of Diving Instructors) PADI) به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین سازمان‌های آموزشی غواصی در جهان شناخته می‌شود که با ارائه دوره‌های گوناگون، شما را از سطح مبتدی تا حرفه‌ای همراهی می‌کند که در آخر می‌توانید مدرک غواصی PADI مربوط به دوره خود را دریافت کنید. از ویژگی های مثبت این سیستم آموزشی، میتوان از امکان شخصی‌سازی دوره‌ها بر اساس علایق شما نام برد. برای گرفتن مدرک غواصی PADI دوره های متنوعی مانند دوره‌های تخصصی غواصی در آب‌های سرد، عکاسی در زیر آب و… را در اختیار شما قرار می‌گیرد که در ادامه آنها را بیان میکنیم؛

 • دوره غواصی Equipment Specialist
 • دوره غواصی Rescue Diver
 • دوره غواصی Night
 • دوره غواصی Dive Master
 •  دوره غواصی peak performance buoyancy
 • دوره غواصی wreck
 • دوره غواصی Nitrox
 • دوره غواصی Deep

از دوره Open Water Diver که ابتدایی‌ترین مرحله است، شروع می‌کنیم. در این دوره، شما با اصول غواصی و تجهیزات آن آشنا می‌شوید و توانایی غواصی خود را ارتقاء می‌دهید. سپس با دوره‌ های Advanced Open Water  و Rescue Diver، مهارت غواصی خود را به سطح بالاتری می‌رسانید و کم کم ماهر می شوید. غواصی PADI، علاوه بر مهارت های مربوط به غواصی، به شما یاد می‌دهد که برای محیط زیست زیر آب ها هم ارزش قائل شوید و در کنار غواصی از آنها حفاظت کنید.

انجمن ملی مربیان زیر آب (مدرک غواصی NAUI)

مدرک غواصی naui

انجمن ملی مربیان زیر آب (NAUI)  به عنوان یک سازمان غواصی برجسته و با تاریخی پرافتخار شناخته می‌شود. این سازمان در دهه 1960 تاسیس گشت. NAUI به عنوان یکی از اولین سازمان‌های غواصی حرفه‌ای در جهان شروع به کار کرد و اکنون به عنوان یکی از معتبرترین انجمن‌های آموزش غواصی در سطح جهان مطرح است.

دوره‌های آموزشی NAUI از مبتدی تا حرفه‌ای، تمام مراحل غواصی را پوشش می‌دهند. آموزش مهارت‌های اساسی مانند غواصی آزاد Scuba Diver) و (Open Water Diver به شما این امکان را می‌دهد که با اعتماد به نفس کامل، در اعماق آب ها به ماجراجویی های خود بپردازید. از آنجا که NAUI به تاکید بر ایمنی و مهارت‌های فردی نیز می‌پردازد، شما به سرعت از دانش محیط زیرآب بهره‌مند شده و در آب های هر نقطه‌ای از جهان به آسانی غواصی خواهید کرد.

NAUI به عنوان یک انجمن ملی، بر مفهوم حفظ محیط زیست تأکید خاصی دارد و غواصان را به نگه داری و محافظت از محیط زیست زیر آب دعوت میکند. غواصان NAUI به عنوان سفیران حفاظت از محیط زیست زیر آب، در مسائل مربوط به حفاظت از زیست‌بوم‌ها و محیط زیست زیر آب، نقش فعّالی را ایفا می‌کنند. با عضویت در انجمن ملی مربیان زیر آب، شما به جامعه‌ای از غواصان و مربیان متعهد و پیشرو می‌پیوندید.

غواصی بین المللی SDI

اسکوبا دایوینگ اینترنشنال (Scuba Diving International) یک سیستم آموزشی غواصی می‌باشد. این سازمان بخشی از سازمان آموزش TDI است. SDI در سال ۱۹۹۸ تاسیس گشت. SDI توسط غواصانی متخصص از حوزه غواصی فنی ایجاد شده است. و در حال حاضر این سازمان بخشی از سازمان آموزش غواصی فنی با نام TDI است. در در طول تمامی دوره‌های SDI، غواصان باید کامپیوتر غواصی همراه خود داشته باشند. SDI در میان سازمان‌های آموزشی غواصی، اولین سازمانی بود که گواهینامه غواصی انفرادی را ارائه کرد و آموزش هایی برای آن ارائه داد. در دیگر سیستم های آموزش غواصی و همچنین طبق استانداردهای غواصی جهانی، غواصی باید همیشه به همراه دیگران و به صورت گروهی باشد.

www.wikipedia.org :برگرفته از

سخن پایانی

همانطور که خواندید، در این صفحه به انواع مدرک غواصی بین المللی و و سیستم های آموزشی آنها پرداختیم. اگر شما هم دیگر حوصله این کره خاکی را ندارید، وقت آن است که دست به اکتشاف بخش نهفته آن بزنید. محلی که سکوت و آرامش، فرمانروایان آب ها خواهند بود و مانند یک دوست، همیشه همراه ما هستند. اکنون وقت این فرا رسیده که دنیای شلوغ و پر هرج و مرج زمینی را به مقصد اقیانوس ها ترک کنیم. آنجا که هر نقطه‌اش افسانه‌ایست بی تکرار… فرقی نمیکند که در غواصی مبتدی باشید یا حرفه ای، اصلا بگویید شنا بلد نیستم! ما در تمامی مراحل آموزش غواصی، کنار شما خواهیم بود تا اگر می‌خواهید از یک سازمان معتبر و جهانی، مدرک غواصی خود را کسب کنید به شما کمک کنیم. برای هر چیز، همیشه راه حلی وجود دارد و افتخار ما این است که مانند امواج دریا، کشتیِ شما را به سمت اهدافتان پیش می‌بریم.

آپام، یک انتخابِ تمام

پیام بگذارید