رد کردن پیوندها
دوره غواصی اسکوبا - Try scuba
معرفی کامل

آموزش غواصی اسکوبا

با غواصی اسکوبا، ماجراجویی در زیر آب را آغاز کنید. دوره اسکوبا بهترین راه تجربه غواصی برای اولین بار است. در این دوره کاملاً در آب محصور خواهید بود و مربی به خوبی از شما مراقبت خواهد کرد. با استفاده از ابزاری که امکان تنفس در زیر آب را فراهم می‌کنند، به غواصی خواهید پرداخت. بنابراین با آرامش از این تجربه شگفت‌انگیز و نفس کشیدن در زیرآب لذت خواهید برد. در پایان دوره، مدرک افتخاری اسکوبای آزمایشی را دریافت می‌کنید و بدون شک بیش از گذشته علاقه‌مند به امتحان غواصی هستید. ماجراجویی در غواصی بی انتهاست، این دوره جایی است که سفر ماجراجویی شما آغاز می‎شود. امروز شروع کنید!

غواصی اسکوبا چیست؟

غواصی اسکوبا نوعی از غواصی است که در آن غواص با استفاده از مجموعه‌ای از وسایل که امکان تنفس در زیر آب را فراهم می‌آورد به تنفس در زیر آب و غواصی می‌پردازد. اسکوبا مخفف self-contained underwater breathing apparatus به معنی «دستگاه خودکفای تنفس زیر آب» است.

در غواصی اسکوبا، با استفاده از تجهیزاتی پیشرفته، می‌توانیم دنیای زیر آب را کشف کنیم. این تجهیزات شامل یک سیلندر هوا و یک رگلاتور است. سیلندر هوا منبع هوای مورد نیاز غواص است و رگلاتور هوای فشرده داخل سیلندر را به فشاری قابل تنفس برای غواص کاهش می‌دهد.برای تنفس، غواص قسمتی از رگلاتور را در دهان خود قرار می‌دهد. با باز کردن دهان، هوای فشرده داخل سیلندر وارد ریه‌های غواص می‌شود. برای بازدم، غواص دهان خود را می‌بندد و هوا به آرامی از ریه‌های او خارج می‌شود.غواصی اسکوبا یک فعالیت هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است که به شما امکان می‌دهد تا دنیای شگفت‌انگیز زیر آب را از نزدیک ببینید. با غواصی اسکوبا، می‌توانید از تماشای ماهی‌های رنگارنگ، صخره‌های مرجانی و سایر جاذبه‌های زیر آب لذت ببرید. ما در مدرسه غواصی آپام امکان یادگیری و آموزش غواصی را با بروز ترین تجهیزات و مجرب ترین مربیان برای شما فراهم کرده ایم.آموزش غواصی اسکوبا

پیش نیاز های لازم برای شرکت در دوره آموزش غواصی اسکوبا

سلامت جسمانی: غواصی یک فعالیت فیزیکی است و نیاز به سلامت جسمانی مناسبی دارد. غواصان باید از سلامت قلبی و عروقی، ریوی و گوش داخلی خوبی برخوردار باشند. این سلامت جسمانی باید توسط یک پزشک مورد اعتماد تایید شود. برای تایید سلامت جسمانی، غواصان باید آزمایش‌های پزشکی خاصی را انجام دهند. این آزمایش‌ها معمولاً شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار و معاینه قلب و ریه است.

سلامت روانی: افراد باید از سلامت روانی قابل قبول و مناسبی برخوردار باشند، همچنین لازم است فرد از مهارت های فردی مانند کنترل استرس و اضطراب برخوردار باشد.

سن: حداقل بالای 8 سال

توانایی شنا: شرکت کنندگان در دوره آموزش غواصی اسکوبا باید بتوانند حداقل 25 متر را به طور مداوم شنا کنند.و همچنین ضروری است که حداقل به یکی از چهار شنای اصلی(شنای غورباقه،کرال پشت،کرال جلو،شنای پروانه) و یا شناور ماندن روی سطح آب تسلط کامل داشته باشند. در غیر این صورت بهتر است یک دوره آموزش شنای پایه را بگذرانند.

عنوان و سرفصل دوره آموزش غواصی اسکوبا

سرفصل‌های دوره آموزش غواصی اسکوبا معمولاً شامل موارد زیر هستند:

مبانی غواصی: در این بخش، مباحثی مانند تاریخچه غواصی، تجهیزات غواصی، اصول فیزیک غواصی و فیزیولوژی غواصی آموزش داده می‌شود.

تجهیزات غواصی: در این بخش، نحوه استفاده صحیح از تجهیزات غواصی مانند سیلندر هوا، رگلاتور، ماسک غواصی، اسنورکل، BCD، کمربند وزنه، لباس غواصی، فین و سایر تجهیزات آموزش داده می‌شود.

مهارت‌های غواصی: در این بخش، مهارت‌های عملی غواصی مانند ورود و خروج از آب، کنترل شناور، تنفس با رگلاتور، پاکسازی تجهیزات، اکولایز گوش و سایر مهارت‌ها آموزش داده می‌شود.

امنیت غواصی: در این بخش، مباحثی مانند خطرات غواصی، نحوه کاهش خطرات غواصی و قوانین و مقررات غواصی آموزش داده می‌شود.

در پایان دوره آموزش غواصی اسکوبا، غواصان باید بتوانند تمام مهارت‌های لازم برای غواصی ایمن را کسب کنند. این مهارت‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • توانایی استفاده صحیح از تجهیزات غواصی
 • توانایی کنترل شناور در زیر آب
 • توانایی تنفس با رگلاتور
 • توانایی پاکسازی تجهیزات
 • توانایی اکولایز گوش
 • توانایی شناسایی و جلوگیری از خطرات غواصی

دریافت مدرک معتبر از دوره  آموزش غواصی اسکوبا

پس از پایان دوره آموزش غواصی اسکوبا، شما دو آزمون عملی و تئوری را در بردارید. این آزمونها به ارزیابی مهارت‌ها و دانش غواصی شما می‌پردازند. پس از موفقیت در آزمون‌ها و تجربه‌های متعدد غواصی، شما گواهینامه بین المللی غواصی اسکوبا را دریافت می‌کنید. این گواهینامه نشانگر این است که شما مهارت‌های لازم برای غواصی در شرایط مختلف را دارید.

سیستم SSI

مشخصات دوره

استاد رستگار از مدرسه غواصی آپام

مدرس دوره

دوره غواصی اسکوبا - Try scuba
معرفی کامل

دوره غواصی اسکوبا Try scuba

با غواصی اسکوبا، ماجراجویی در زیر آب را آغاز کنید. دوره اسکوبا بهترین راه تجربه غواصی برای اولین بار است. در این دوره کاملاً در آب محصور خواهید بود و مربی به خوبی از شما مراقبت خواهد کرد. با استفاده از ابزاری که امکان تنفس در زیر آب را فراهم می‌کنند، به غواصی خواهید پرداخت. بنابراین با آرامش از این تجربه شگفت‌انگیز و نفس کشیدن در زیرآب لذت خواهید برد. در پایان دوره، مدرک افتخاری اسکوبای آزمایشی را دریافت می‌کنید و بدون شک بیش از گذشته علاقه‌مند به امتحان غواصی هستید. ماجراجویی در غواصی بی انتهاست، این دوره جایی است که سفر ماجراجویی شما آغاز می‎شود. امروز شروع کنید!

 تجهیزات مورد نیاز برای غواصی اسکوبا

تجهیزات مورد نیاز برای غواصی اسکوبا به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: تجهیزات حیاتی و تجهیزات کمکی

تجهیزات حیاتی برای غواصی ضروری هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سیلندر هوا: سیلندر هوا منبع هوای مورد نیاز غواص است. این سیلندرها معمولاً از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند و ظرفیت‌های مختلفی دارند. ظرفیت سیلندر هوا بر اساس عمق و مدت زمان غواصی انتخاب می‌شود.

سیلندر هوا غواصی

 

 

 • رگلاتور: رگلاتور هوای فشرده داخل سیلندر را به فشاری قابل تنفس برای غواص کاهش می‌دهد. این کار را با استفاده از یک سری شیرها و دیافراگم‌ها انجام می‌دهد.
رگلاتور غواصی
 • ماسک غواصی:   یک ماسک غواصی دارای یک بخش شیشه‌ای برای دید بهتر و یک بخش سیلیکونی برای جلوگیری از نشت آب است.
ماسک غواصی
 • اسنورکل: اسنورکل به غواص اجازه می‌دهد تا در سطح آب تنفس کند. اسنورکل‌ها معمولاً از موادی مانند پلاستیک یا آلومینیوم ساخته می‌شوند.
   
 • سوپاپ تخلیه: سوپاپ تخلیه به غواص اجازه می‌دهد تا هوای اضافی را از BCD خارج کند. سوپاپ تخلیه غواصی
 • وت سوت:در آب سرد، بدن انسان 25 برابر سریع‌تر از هوا گرما از دست می‌دهد. این بدان معناست که غواصان باید از لباس‌هایی استفاده کنند که از آنها در برابر سرما محافظت کند. لباس غواصی (wet suit) یکی از ضروری‌ترین تجهیزات غواصی است که این کار را انجام می‌دهد. وت سوت‌ها از پارچه‌ای به نام نئوپرین ساخته می‌شوند. نئوپرین یک ماده مصنوعی است که می‌تواند گرما را در خود نگه دارد. وت سوت‌ها معمولاً از یک لایه بیرونی و یک لایه داخلی تشکیل شده‌اند. لایه بیرونی از نئوپرین ضخیم‌تری ساخته می‌شود تا از بدن غواص در برابر خراشیدگی محافظت کند. لایه داخلی از نئوپرین نازک‌تری ساخته می‌شود تا غواص بتواند به راحتی حرکت کند. ضخامت وت سوت بستگی به دمای آبی دارد که قرار است در آن غواصی کنید. برای آب‌های سرد، از وت سوت‌های ضخیم‌تر استفاده می‌شود. برای آب‌های گرم‌تر، از وت سوت‌های نازک‌تر استفاده می‌شود. علاوه بر گرم نگه داشتن بدن، وت سوت‌ها همچنین می‌توانند از غواص در برابر خراشیدگی با صخره‌ها و مرجان‌ها محافظت کنند.

 • فین غواصی: فین‌ به غواص کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری در زیر آب شنا کند و مانور دهد. فین‌ همچنین می‌تواند به غواص کمک کند تا در برابر جریان آب مقاومت کند.فین غواصی

تجهیزات کمکی برای غواصی ضروری نیستند، اما می‌توانند ایمنی و راحتی غواص، خصوصا کسانی که به تازگی آموزش غواصی اسکوبا را فراگرفته اند را افزایش دهند. این تجهیزات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جلیقه کنترل شناور (BCD): جلیقه کنترل شناور به غواص اجازه می‌دهد تا در زیر آب شناور شود یا به سمت پایین یا بالا حرکت کند. BCD از یک بالون هوا تشکیل شده است که با استفاده از یک شیر می‌توان آن را پر یا خالی کرد.
  جلیقه کنترل شناور
 • کمربند وزنه: کمربند وزنه به غواص کمک می‌کند تا در زیر آب شناور شود. وزن کمربند وزنه بر اساس عمق و مدت زمان غواصی انتخاب می‌شود.کمربند وزنه غواصی
 • لباس غواصی (wet suit یا dry suit): لباس غواصی از غواص در برابر سرما و آسیب‌های فیزیکی محافظت می‌کند.لباس غواصی
   
 • چراغ قوه زیر آب: چراغ قوه به غواص اجازه می‌دهد تا در آب‌های کم نور ببیند.چراغ قوه غواصی
   
 • کامپیوتر غواصی: کامپیوتر غواصی اطلاعات مهمی مانند عمق، زمان، فشار هوای کپسول ، میزان مصرف هوا و مدت زمان شیرجه  را به غواص ارائه می‌دهد.ک این کامپیوتر اطلاعات زیادی را به غواصان درباره حالت فیزیکی آن‌ها در زیرآب ارائه می‌کند.
  کامپیوتر غواصی
 • چاقو غواصی: چاقو غواصی برای برش طناب، باز کردن سیلندر هوا و سایر کارهای اضطراری استفاده می‌شود.چاقو و تجهیزات غواصی

کسب مشاوره رایگان و اطلاع از زمان دوره‌های آموزشی