رد کردن پیوندها
6 تا از بهترین مکان های غواصی آسیا را بشناسید

6 تا از بهترین مکان های غواصی در آسیا

آیا شما هم یکی از عاشقان غواصی هستید و به دنبال بهترین مکان های غواصی آسیا می‌گردید؟ غواصی یکی از مهیج‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در طول زندگی خود به دست آورید. فرقی نمی‌کند در غواصی حرفه‌ای باشید یا مبتدی؛ در هر صورت می‌توانید با هزاران گونه جانوری و گیاهی و همچنین دنیای زیبای زیر آب آشنا شوید.

در سراسر جهان موقعیت‌ها و مناطق خاصی برای غواصی وجود دارد؛ اما آسیا از برترین و فوق‌العاده‌ترین مکان‌های غواصی برخوردار است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید شگفتی‌های دنیای زیر آب را تماشا کنید اما تاکنون تجربه این چنینی نداشته‌اید، می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزش غواصی آپام به راحتی همه چیز را بیاموزید.

 

6 تا از بهترین مکان های غواصی در آسیا

حتما شما هم غواصی در اکثر مکان‌های غواصی در ایران را تجربه کرده‌اید و به دنبال یک تجربه‌ی تازه و ویژه هستید! شاید هم از مکان‌های غواصی بی‌نظیر آسیا شنیده‌اید و می‌خواهید زودتر آن‌ها را از نزدیک لمس کنید…

فرقی نمی‌کند، ما در ادامه 6 تا از بهترین مکان های غواصی در آسیا را برای شما معرفی و بررسی کرده‌ایم.

 

بهترین مکان های غواصی آسیا را بشناسید

 

1. غواصی در دریای شهر پوندیچری در هند

اگر به دنبال زیباترین و بهترین مکان‌های غواصی آسیا باشید، حتما نام شهر پوندیچری را خواهید شنید که در سواحل خلیج بنگال و در هند واقع شده است. معبد مرجانی یکی از زیباترین جاذبه‌هایی است که در این منطقه وجود دارد و شما می‌توانید مواد بازیافتی از جمله سیمان، صخره، درخت، سنگ و غیره را مشاهده کنید.

با غواصی در چنین مکانی می‌توانید ۱۰۰ گونه جانوری را مشاهده کنید. حتی اگر خوش شانس باشید می‌توانید شاهد گذر انواع کوسه و وال کوسه، لاکپشت دریایی، دلفین و سفره ماهی غول پیکر (مانتا) باشید.

با غواصی در پوندیچری هند می‌توانید به راحتی ماهی‌های قورباغه‌ای زرد رنگ و گروپرهای بزرگ را ببینید. از دیگر جاذبه‌های شگفت‌انگیز پوندیچری می‌توان به دیوار آراویند زیر آب با عمق 40 متر اشاره کرد که دارای کینگ فیش، مرجان، گروپرهای غول پیکر، شیر ماهی، مار ماهی، طوطی ماهی، ببر ماهی و مارهای دریایی نیز است.

توجه داشته باشید که غواصی در این مکان فقط برای غواصان حرفه‌ای توصیه می‌شود. شما می‌توانید با شرکت در دوره آموزش غواصی ماجراجویی پیشرفته مدرسه غواصی آپام، مهارت‌ها و دانش لازم و همچنین مدرک بین‌المللی مورد نیاز خود را کسب کنید.

 

6 بهترین نقطه غواصی در آسیا

 

2. جزایر فی فی تایلند

یکی دیگر از بهترین مکان‌های غواصی آسیا، جزایر فی فی (Phi Phi Islands) واقع در تایلند بوده که حد فاصل بین جزیره پوکت و سواحل غربی این کشور است. این مکان بی‌شک از زیباترین مناطق گردشگری در دنیا چه برای غواصی و چه تفریحات دیگر است.

دو قسمت از جزایر فی فی تایلند با نام‌های Ko Bida Nok و Ko Bida Nai شناخته می‌شوند که بهترین مکان‌ها از نظر زیبایی و جذابیت با رنگ‌های خاص برای غواصی به نظر می‌رسند. انواع مرجان‌ها و باغ‌های دریایی در این منطقه واقع شده‌اند.

با غواصی در این منطقه می‌توانید از صدها گونه جانوری دیدن کنید که در این میان می‌توان به مار ماهی، کوسه سیاه، لاکپشت‌های دریایی، هشت پا، شیر ماهی، عقرب ماهی، اسنپرها، کوسه‌های پلنگی، اسکوید‌ها و اسب دریایی اشاره کرد. پس اگر به دنبال تجربه‌ای فوق‌العاده از غواصی هستید، هرگز جزایر فی فی تایلند را برای غواصی از دست ندهید.

این مکان برای تمامی سطوح غواصی مناسب است و افراد مبتدی با خیال راحت می‌تواند به آنجا سفر کنند.

 

بهترین مکان‌ها برای تجربه غواصی در آسیا

 

3. غواصی در کومودو اندونزی

از دیگر مکان‌هایی که برای غواصی در آسیا همه آن را می‌شناسند و نمی‌توان از زیبایی‌های آن چشم پوشی کرد، کومودو (Komodo) است؛ که واقع در سواحل اندونزی بوده و نام آن از روی اژدهای کومودو گرفته شده است.

با غواصی در کومودو اندونزی می‌توانید با گونه‌های کمیاب اختاپوس، سفره ماهی، دلفین، کوسه، مارماهی، لاکپشت دریایی و… روبرو شوید. صخره کانیبال (Canibal Rock) یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده زیبا در کومودو اندونزی است، که با غواصی در این منطقه شاهد انواع مرجان‌ها با رنگ‌های رنگین کمانی، اسب دریایی قد کوتاه، قورباغه ماهی، عقرب ماهی، اختاپوس و غیره خواهید بود.

حداکثر عمق این منطقه 40 متر است و برای تمامی سطوح غواصی (حتی مبتدیان) مناسب می‌باشد! همچنین، اینجا مکان مورد علاقه‌ی عکاسان زیر آب است. برای کسب این مهارت، می‌توانید در دوره آموزش عکاسی در زیر آب آکادمی آپام شرکت کنید. غواصی در شب هم از تفریحات موردعلاقه‌ی غواصان در این منطقه است.

 

مکان‌های غواصی در آسیا

 

4. پوکت تایلند

قطعاً نام پوکت (Phuket) تایلند را شنیده‌اید و می‌دانید که یکی از بهترین مکان‌های غواصی آسیا به شمار می‌آید. دو منطقه جذاب و فوق العاده برای غواصی که در پوکت تایلند وجود دارد که با فاصله کم از هم قرار گرفته‌اند و در دریای آندامان (Andaman) می‌باشند.

 1. Shark Point

اگر در منطقه Richelieu Rock غواصی کنید شاهد مرجان‌های نرم و شقایق‌های دریایی خواهید بود. علاوه بر آن، این منطقه محل زندگی موجودات زی است:

 • میگوی هارلکوئین
 • اسفنج خمره‌ای
 • صخره‌های مرجانی
 • انواع پایپ فیش
 • اسنپر
 • باراکودا
 • وال کوسه
 • سفره ماهی

اگر تجربه‌ی حداقل 10 غواصی را دارید می‌توانید در این منطقه به راحتی غواصی کنید.

 1. Richelieu Rock

اما در منطقه Shark Point، صخره‌هایی وجود دارند که سطح آن‌ها از مرجان‌های سخت و نرم پوشیده شده است. غواصی در آنجا تجربه دیدن موجودات زیر و بسیاری دیگر را فراهم می‌کند:

 • عقرب ماهی
 • خروس‌ماهی
 • ماهی بادکنکی
 • ماهی آنجل
 • هشت‌پای حلقه‌آبی
 • اسنپر، گروپر
 • انواع مار ماهی موری

این منطقه برای غواصان سطح متوسط و حرفه‌ای مناسب است.

 

معرفی زیباترین مکان‌های غواصی آسیا

 

5. کوتانگ کامبوج

اگر به دنبال بهترین مکان‌های غواصی آسیا باشید بدون شک به نام کوتانگ (Koh Tang) کامبوج برخورد خواهید کرد. کوتانگ کامبوج در خلیج تایلند بوده که ۴ تا ۵ ساعت با سواحل Sihanoukville کامبوج فاصله دارد. شما در این ناحیه می‌توانید در سه نقطه غواصی کنید. این سه نقطه شامل:

 • دره StingRay: منطقه StingRay شامل ماهی ۱۰ پا و انواع اسفنج‌ها و مرجان‌های دریایی است. عقرب ماهی، اختاپوس و همچنین خرچنگ‌ها از دیگر گونه‌های جانوری قابل بازدید در این منطقه هستند. این دره برای همه‌ی سطوح غواصان مناسب است.
 • Three Bears: در منطقه Three Bears که شبیه به یک غار است که درون آن را مرجان‌های مختلف پوشانده‌اند می‌توانید گونه‌های جانوری دیگر از جمله ماهی جک دمپسی، خفاش ماهی و ماهی باراکودا را ببینید. اینجا یک منطقه‌ی فوق‌العاده برای غواصان مبتدی و تازه‌کار است.
 • صخره‌های مرجانی انفجاری: در منطقه صخره‌های مرجانی انفجاری نیز می‌توانید گروپرها، ببر ماهی، سفره ماهی و دیگر جانوران دریایی را تماشا کنید. اینجا یکی از مناطق موردعلاقه‌ی غواصان برای غواصی در شب می‌باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره‌ی آموزش غواصی در شب مدرسه غواصی آپام، مهارت لازم را برای غواصی در این منطقه کسب کنید.

 

با زیباترین مکان‌های غواصی قاره آسیا آشنا شوید

 

6. تایمن مالزی

تایمن (Tioman) مالزی از دیگر مکان‌های غواصی در آسیا محسوب می‌شود که در منطقه اقیانوس‌ آرام و هند با یکدیگر برخورد می‌کنند و می‌توان گفت زیباترین و عجیب‌ترین گونه‌های جانوری و گیاهی در این منطقه واقع شده که با غواصی می‌توانید به وجود آن‌ها پی ببرید.

Tiger Reef یا صخره ببر، یکی از زیبایی‌های دنیای زیر آب این منطقه است که نظر غواصان زیادی را به خود جلب کرده و باعث شده افراد از گوشه و کنار جهان برای تماشای این زیبایی‌ها غواصی کنند. اگر در این منطقه غواصی کنید شاهد رنگ‌های زیبا و دلنشینی خواهید بود که برگرفته از اسفنج‌ها و مرجان‌های پوشاننده این منطقه هستند. سفره ماهی، کوسه‌های پرستار و وال کوسه از جمله گونه‌های جانوری هستند که در این منطقه خواهید دید.

صخره Tiger برای غواصان حرفه‌ای می‌باشد و برای مبتدیان بسیار پرچالش خواهد بود.

 

کلام پایانی

اگر شما هم یکی از افراد علاقمند به غواصی هستید، قطعاً غواصی کردن در یک مکان و منطقه یکسان دیگر برایتان جذابیت ندارد. از این رو باید به دنبال یافتن بهترین مکان‌های غواصی آسیا باشید چرا که دارای جاذبه‌ها و گونه‌های جانوری و گیاهی فوق العاده‌ای هستند که تماشای آنها لذت غواصی را چندین برابر می‌کند.

در این مطلب به 6 مکان برتر غواصی در آسیا اشاره شد شما نیز می‌توانید با سفر به این مناطق و غواصی در چنین مکان‌هایی لذت و هیجان غواصی را چندین برابر کنید. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که با شرکت در دوره‌های غواصی آپام می‌توانید انواع مدل‌های غواصی را بیاموزید و برای لذت بردن از این کار در مکان‌های مختلف پیش قدم شوید.

 

سوالات متداول درباره بهترین مکان‌های غواصی در آسیا

 • بهترین زمان برای غواصی در آسیا چه زمانی است؟

به طور کلی، بهترین زمان برای غواصی در آسیا در فصل خشک است. زمانی که آب‌ها آرام هستند و دید واضح است. این زمان بسته به مکان می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین قبل از سفر خود حتما هواشناسی را بررسی کنید.

 • آیا می‌توانم در این مکان‌های غواصی آسیا، غواصی شبانه انجام دهیم؟

غواصی شبانه در برخی از مکان ها امکان پذیر است، اما فقط برای غواصان باتجربه با مجوز مناسب توصیه می شود. غواصی شبانه می تواند خطرناک باشد، بنابراین مهم است که تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید.

 • آیا در هنگام غواصی در آسیا باید مراقب حیوانات دریایی خطرناک باشیم؟

بله، برخی از حیوانات دریایی در آسیا وجود دارند که می‌توانند خطرناک باشند، مانند مارهای دریایی، ماهی‌های سنگی و کوسه‌ها. مهم است که از این حیوانات آگاه باشید و آن‌ها را بشناسید.

 • آیا قبل از غواصی در آسیا به گواهینامه غواصی نیاز داریم؟

بله، برای غواصی در اکثر مکان‌های آسیا به گواهینامه غواصی معتبر نیاز دارید. انواع مختلفی از گواهینامه های غواصی وجود دارند که شما می‌توانید از مدرسه غواصی آپام دریافت نمایید.

پیام بگذارید